Je „Morava“ sprosté slovo?
Podle toho, jak se mu novináři a mediální pracovníci pečlivě vyhýbají, to tak vypadá. Naproti tomu odvozeniny od slova Čechy jsou nadužívány. Třeba „S zprávy“ dva své články nadepsaly: Česko se kvůli kůrovci rozdělí, v sedmi krajích na východě vyhlášena kalamitní zóna. Kůrovec likviduje i českou chloubu. Nejvíc ho pocítíte na východě republiky. Stránka: My máme na Moravě „českou chloubu“ ? Opravdu ? Českého všudypřítomného šovinismu je už příliš ! Přídomek český se dává téměř ke všemu. Máme česká vejce, české maso, českou krajinu, česká města, Českou národní banku (ve skutečnosti je státní), České dráhy (ve skutečnosti jsou státní) a dnes má „českou“ národnost už i původní forma kůrovce. Je prý „český“, což je zcela jistě nesmysl. Hranice nezná a lítá si po celé Evropě a možná i dál …!
Důvod, zdá se, je jediný. Protože jinde než u nás, jsem se s takovým vyjadřováním nesetkala, bude to nejspíš tím, že u nás máme právě tu „MORAVU“ a „MORAVANY“, kteří nedají pokoj a pořád volají po navrácení komunisty „ukradených“ zemských práv. A tak je potřeba jim vtlouct do hlav, že je u nás všechno ČESKÉ a nikdy jinak! A to i podprahově, třeba právě přílepky český, česká, české. Nejspíš bude lidská malost v tomto případě také „česká“ …
Kam se vytratilo dříve běžné označování republiky i všeho ostatního jako NAŠE ? Proti kterému těžko něco namítat, vyhovuje každému, nikoho neopomíjí a je dostatečně srozumitelné ?
Věra Hejtmánková, signatářka Deklarace moravského národa