Poštovní známka k Slováckému roku rozlobila Kyjovjáky
Vlnu rozhořčení způsobilo na sociálních sítí zveřejnění známky k letošnímu stoletému jubileu Slováckého roku v Kyjově, kterou vydá Česká pošta 23. června. V obrazu známky autorky Anny Khunové z Prahy najdeme jeden z lidových zvyků, který byl zapsán i na seznam UNESCO-Jízdu králů. Za ozdobeným králem jedoucím na koni, autorka zobrazila tančící krojovaný pár. Též ostatní motivy v emisi jsou spojené s tradicemi Kyjovska.
„Bohužel, za realizaci a výběru autora odpovídá ministerstvo průmyslu a obchodu. Sami jsme posílali návrh na poštovní známku od naší výtvarnice Lenky Jurečkové,“ bránil nezvratné rozhodnutí z Prahy, Tomáš Amler, vyhlášený kyjovský filatelista, jehož známky z bohaté sbírky dostávají ocenění na různých výstavách po celém světě.
„Vůbec se mi známka nelíbí. Nepřijde mi, že to má něco společné s Kyjovem. Návrh Lenky Jurečkové byl suprovní. Proti samotné pražské autorce nic nemám. Má krásné kresby, ale mrzí mě, že si nedala tu práci nastudovat, jak kyjovský kroj vůbec vypadá,“ řekla rozlobeně NOVÉMU SLOVÁCKU Martina Langášková z Kyjova.
„S tou podlužankou navíc tančí Strážničan v zelené kordulce. To, že se drží na mazurku je jen nepodstatný detail. Kyjovjáci jak polena. Asi po světě koluje málo fotek ze Slováckého roku. Lidi mimo Moravu asi vnímají náš region jak směsici hader v sekáči. Vždycky si u takových paskvilů s nostalgií vzpomenu na Olgu Vlasákovou a její úžasný smysl pro detail,“ ozval se s názorem přespolní kritik, známý folklorista z Vacenovic, Mirek Blahušek.
„Jsme moc rádi, že se motiv Slováckého roku letos dostane na poštovní známku. Sté výročí nejstarších folklorních slavností v zemi si to zaslouží. Je ovšem škoda, že podobu známky Česká pošta s městem Kyjovem dopředu nekonzultovala, výsledek by byl nepochybně lepší. Dalo se třeba vyjít z motivu některého z plakátů Slováckého roku-za 100 let jich světlo světa spatřily více než dvě desítky a řada z nich byla umělecky velmi zdařilá,“ prohlásil za město Kyjov jeho mluvčí, Filip Zdražil.
O autorce:
Anna Khunová se narodila 18. 7. 1946 v Praze. Studovala Atelier knižní ilustrace u prof. Z. Sklenaře na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Dokonale ovládá kresbu a volnégrafické techniky, věnuje se zejména knižní ilustraci, tvorbě bibliofilii a také známkové tvorbě. Za doprovod bibliofilských tisků a za ilustrace obdržela řadu čestných uznání a nakladatelských cen. Je členkou Spolku čes. bibliofilů, SČUG Hollar a také Klubu ilustrátorů dětské knihy.