Moravské strany jdou do voleb
Moravské zemské hnutí (MZH) se pod vedením celostátního volebního lídra a předsedy hnutí Ondřeje Hýska poprvé zúčastní voleb do Poslanecké sněmovny. Jeho cílem je prosadit téma obnovy zemské samosprávy v ČR. Na volebních lístcích bude po jedenácti letech figurovat také strana Moravané.
Hnutí postavilo kandidátky ve třech krajích. Lídrem jihomoravské kandidátky je Ondřej Hýsek, zástupce ředitele gymnázia a autor učebnic o dějinách Moravy. Na kandidátce se dále objevil podnikatel a sportovec Pavel Trčala, vědkyně Miriam Nývltová Fišáková nebo předseda Společnosti pro Moravu a Slezsko a archeologa Ondřeje Mlejnka. V Kraji Vysočina vede kandidátku dlouholetý aktivista Zdeněk Kučírek, zajímavostí je účast kandidátů z moravských Dačic, kteří tak protestují proti začlenění tohoto koutu Moravy do Jihočeského kraje. Tuto kandidátku podpořil svojí účastí i znojemský zastupitel Jiří Kacetl. Hnutí rozvíjí své aktivity i na Olomoucku, zdejší kandidátku vede olomoucký a moravský patriot Jan Rapant, který řadu let pracoval ve veřejné správě v oblasti dopravy a životního prostředí.
Hnutí podle svého volebního programu prosazuje návrat k tradičnímu zemskému uspořádání jako lék na současnou krizi i cestu k budoucí prosperitě všech oblastí ČR. Usiluje o nápravu komunistické křivdy z roku 1948, kdy bylo zlikvidováno zemské zřízení. “Mělo to za následek devastaci veřejné správy, kterou postihlo komunistické centralistické řízení celé společnosti, jež v mnoha ohledech přetrvává do dnešních dnů,” kritizuje volební lídr hnutí Ondřej Hýsek.
Současná neuspokojivá situace je podle něj důsledkem toho, že se společnost po listopadové revoluci nedokázala s komunistickým dědictvím vypořádat. “Zrušením zemského zřízení došlo k rozbití tradiční struktury státu, což se také neblaze promítlo do myšlení lidí a má stále negativní vliv zejména na rozvoj území a identitu jeho obyvatel,” vysvětluje Hýsek s tím, že krajské zřízení, prosazené na přelomu tisíciletí, je drahé a neefektivní.
Ve volebním programu lze najít požadavky na dobudování dopravní infrastruktury na Moravě, vytvoření samostatné veřejnosprávní televizní a rozhlasové stanice pro Moravu, důraz na kvalitní vzdělávání či výzvu ke zrušení malého státního znaku. Hnutí se hlásí k evropské integraci a myšlence Evropy regionů.
Politická strana Moravané naposledy kandidovala v roce 2010. Ve dvou následujících volbách figurovali členové strany na kandidátkách uskupení Tomia Okamury (Úsvit přímé demokracie v roce 2013 a SPD v roce 2017). Před letošními volbami sice nabídlo vedení společnou kandidaturu dalším moravským subjektům, zejména Moravskému zemskému hnutí, ty však odmítly s tím, že přetrvávají zásadní neshody.
Těmi je zejména minulá spolupráce s kontroverzním politikem Tomiem Okamurou. Politická strana Moravané také otevřeně hovoří o opuštění NATO a referendu o vystoupení z Evropské unie. “Své mezinárodní pozice musíme upevnit pomocí nejbližších sousedů a ne přes zájmy mocností,” argumentuje strana ve volebním programu. Prosazuje federalizaci České republiky a vytvoření samostatné federální země Moravy.
Moravanům se podařilo sestavit kandidátky celkem v osmi krajích, včetně hlavního města Prahy. Předseda strany Ctirad Musil bude lídrem v Olomouckém kraji, v Jihomoravském kraji bude jedničkou ekonom, zastupitel města Hodonín Jakub Valášek, ve Zlínském kraji bude lídrem místopředseda strany Petr Bystřický, v Moravskoslezském kraji Ondřej Hetmánek, na Vysočině stojí v čele člen předsednictva strany Aleš Sekanina, v Pardubickém kraji Petr Vyoral a v Jihočeském kraji Zdeněk Zbožínek.
V Praze bude moravská strana o hlasy voličů usilovat po 25 letech, kdy tam naposledy kandidovala v roce 1996 Českomoravská unie středu. Lídrem této kandidátky bude čestný předseda strany Pavel Dohnal.