Jadernička moravská
Máte zahradu, sad, pastvinu nebo louku, kde byste rádi vysadili nenáročný, ale svým způsobem úžasný strom, jabloň – Jaderničku moravskou? Ovšem ne na pastvinu pro koníčky. Tam se žádná jabloň nehodí. Jablka koňům chutnají a mohou jim právě proto velmi ublížit pro vysoký obsah cukru. Do malých zahrádek ani k silnicím se pro bujný růst také nehodí a zatím se nenašel žádný šlechtitelský ústav, který by se šlechtěním této odrůdy pro malé zahrady věnoval. V minulosti byla u nás Jadernička velmi rozšířená a i dnes ji ve starších sadech nacházíme často.
Odrůda vznikla jako nahodilý semenáč v karpatské části Moravy. První písemná zmínka o ní je z roku 1764. Tato jabloň má ráda otevřenou krajinu, vazkou vlhkou půdu. V nižších polohách může trpět strupovitostí. Výborně snáší mrazy. Z Moravy se rozšířila nejprve do Slezska, ale šířila se dál všemi směry, čemu odpovídají i její názvy v němčině a jeden dokonce ve francouzštině. I u nás má téměř deset různých názvů. V němčině je to například Märischer Gulderling a ve francouzštině Pépin de Moravie.
Ještě více než názvů má tato podzimní až zimní odrůda místních variant a různých tvarů plodů od kuželovitých po vejčité až válcovité. Všechny varianty si zachovávají původní základní vlastnosti a platí to i o semenáčcích. Jablka jsou žlutá s téměř bílou dužinou, na straně sluníčka i s načervenalým líčkem, střední až menší velikosti.
Čemu tato odrůda vděčí za svou oblibu? Je to především chuť plodů. Jablka jsou šťavnatá, sladce navinulá, příjemně kořenitá, zkrátka velmi dobrá. Ale to není jejich jediná přednost. Má vyrovnaný poměr cukrů a kyselin a vysokou cukernatost. Hodí se k zavařování bez cukru i na výrobu přesnídávek a pyré. Její mošt lze použít jako alternativu k cukernému roztoku při zavařování jakéhokoli dalšího ovoce. Zajímavostí je, že mnoha lidem, kterým jablka jiných odrůd působí zažívací problémy, Jaderničku moravskou konzumují bez problémů.
Její jablka se pro velikost stromu sklízela i setřásáním. Ranky i otlaky dobře zasychaly a korkovatěly. Plody nebývaly uskladněné ve sklepích, ale na půdách v seně, kde nezmrzly. Vydržely až do dubna, ale jen do prosince si uchovávaly plnou chuť. Poté začaly ztrácet šťavnatost.
Pokud vás Jadernička zaujala natolik, že byste si ji chtěli zasadit, vím zatím o jediné ovocnářské školce a to v Bojkovicích, kde si ji můžete koupit. Ale nezasílá se.
Věra Hejtmánková, signatářka Deklarace moravského národa