Nová “moravská” vláda nezná Moravu
Zvláštností nové vlády Petra Fialy je fakt, že většina jejích členů pochází z Moravy. Není to ale znát podle programového prohlášení, se kterým předstoupila před poslance se žádostí o důvěru. Slovo Morava se v něm neobjevuje ani jednou, za to nechybí zmínka o výběru “českého národního ptáka”. Vládním činitelům přitom nedošlo, že nic takového nemusíme hledat.
Nová vláda Petra Fialy dnes předstoupila před Poslaneckou sněmovnu se žádostí o vyslovení důvěry. Tu má téměř jistou vzhledem k pohodlné většině v dolní komoře Parlamentu ČR. Minulý týden zveřejnila své programové prohlášení, které naše redakce podrobně pročetla.
Dokument působí značně ambiciózně, deklarovaným cílem vládní pětikoalice je zásadní změna politické kultury i životní úrovně obyvatel. Stranou necháváme způsob, jakým toho chce dosáhnout. Mnohé programové teze působí neurčitě a v oddílu věnovanému veřejné správě přímo nedůvěryhodně. Dosavadní kritické analýzy ukázaly, že problém je skryt hluboko v systému, kosmetické úpravy v podobě digitalizace nemohou stačit na zásadní změnu.
Zaráží ale fakt, že vládní programové prohlášení vůbec nezná jména našich tradičních zemí Čech, Moravy a Slezska, na které pamatuje preambule Ústavy. A to přesto, že většina členů vlády pochází z Moravy a Slezska. V dokumentu se naopak přímo zmiňuje výběr “národního ptáka”. V prohlášení se přímo píše: “podpoříme celostátní kampaň, která vybere českého národního ptáka.”
Nápad z dílny středočeského politického matadora Alexandra Vondry (ODS), který by za normálních okolností bylo možné považovat přinejlepším za úsměvný, se tak dostal přímo do zásadního vládního dokumentu. Vláda přitom neví, že žádného národního ptáka nemusíme vybírat.
Stačí se podívat na velký státní znak, kde jsou dva ptáci shodného druhu. Moravská a slezská orlice jsou pevnou součástí symbolu těchto tradičních zemí od středověku. Orlice byla také zvířecím znakem Čech před nástupem lva. Snad by tedy stačilo respektovat historický vývoj a
Proti kontroverznímu nápadu se ohradilo například Moravské zemské hnutí (MZH), které jej ve své reakci zasadilo do širšího kontextu. “Jelikož na Moravě a ve Slezsku odpradávna ctíme naše orlice, jedná se o výraz českého nacionálního separatismu, na němž se budou Moravané a Slezané svými daněmi podílet proti své vůli,” ohrazuje se hnutí, podle kterého je to vrchol vykořeněnosti vládních politiků z Moravy.