Moravistické spolky (opakovaně), nacionalistické až separatistické postoje, moravisté, pomatené dezinformace, podivná minulost, napojení na xenofobní extremistickou Dělnickou stranu sociální spravedlnosti, propagandističtí ruští novináři, neznalost zákona neomlouvá, bludné partajní názory – těmito a dalšími výrazy nešetří novinářská žumpa, jenž je autorem článků, které se opakovaně snaží dehonestovat moravské snažení. Už před časem mě v soukromém hovoru upozornil předseda MNO, že dotyčný již na první pohled vypadá jako to, co vytváří (osobně se s ním dříve setkal). Tedy hnus.

Obvykle sem vkládám i odkaz na článek, ale v tomto případě udělám výjimku. Nebudu níže uvedenému ubožákovi dělat reklamu a zvyšovat sledovanost. Pouze přikládám odkaz na případné stížnosti – CNNPrima@iprima.cz

TSK

KOMENTÁŘ: Na radnicích vlají moravské prapory, spíš separatistické a zatím vlastně nelegálně

Ve svátek věrozvěstů Cyrila a Metoděje zavlály moravské vlajky na více než 1 600 radnicích. V drtivé většině ve žlutočervené barvě, jenže v Poslanecké sněmovně připravovaný zákon považuje za symbol Moravy jedině tradiční modrý prapor. Nesledují snad na moravských radnicích dění v parlamentu? Nečtou návrhy zákonů a vládní stanoviska k nim, ani když jde o tak citlivou záležitost, jakou je legalizace moravské vlajky?

Žlutočervenou moravskou vlajku prosazují hlavně moravistické spolky, některé z nich se přitom netají vyhraněnými nacionalistickými až separatistickými postoji. Přesně 79 poslanců parlamentu se letitý spor o legalizaci moravské vlajky (z právního hlediska zatím neexistuje) a její podobě pokusilo vyřešit letos na jaře.

Návrh zákona o zemských znacích a vlajkách podepsalo 79 poslanců z vládních i opozičních lavic, nechybí mezi nimi třeba Radek Vondráček (ANO), Marian Jurečka (KDU-ČSL) anebo Vít Rakušan (STAN), ve vzácné shodě dokonce i sourozenci Hayato Okamura (KDU-ČSL) a Tomio Okamura (SPD). Po odborných konzultacích s heraldiky se v zákoně objevil tento návrh na podobu moravské zástavy: „Vlajka Moravy je modrá. Uprostřed modrého pole je bílo-červeně šachovaná orlice se žlutou korunou a žlutou zbrojí. Poměr šířky k délce vlajky je 2:3. Vlajka je vyobrazena v příloze zákona.“

Je to tradiční zemská historická zástava. Moravistické spolky ale i po zveřejnění návrhu zákona, k němuž své neutrální stanovisko přidal i vládní kabinet, dále trvají na žlutočerveném moravském praporu. A protože názory těchto spolků mají na moravských radnicích zřejmě větší váhu než úsudky poslanců a vlády, vyrostl na Moravě v den svátku věrozvěstů celý les žlutočervených vlajek. Téměř žádný starosta si zkrátka nedal do souvislostí připravený zákon s právě probíhající akcí s rádoby lidovým názvem: „Chcu, aby na mojí radnici vlála moravská vlajka.“ Praha je daleko, zato moravisté pod okny.

Vlajka dezinformátorů

A moravisté se stanovisku heraldiků a poslanců prostě podřizovat nebudou. „Vlajku tvoří žlutočervená bikolóra,“ usnesl se třeba sněm strany Moravané v reakci na poslanecký návrh. Zrovna této straně totiž nejde o nějaké oficiální požehnání moravské vlajce, neboť žlutočervený prapor používá především jako partajní fangli. Jako vizuál k pomateným dezinformacím, které strana Moravanů hlásá.

Vlajka dezinformátorů

A moravisté se stanovisku heraldiků a poslanců prostě podřizovat nebudou. „Vlajku tvoří žlutočervená bikolóra,“ usnesl se třeba sněm strany Moravané v reakci na poslanecký návrh. Zrovna této straně totiž nejde o nějaké oficiální požehnání moravské vlajce, neboť žlutočervený prapor používá především jako partajní fangli. Jako vizuál k pomateným dezinformacím, které strana Moravanů hlásá.

V roce 2015 začala Moravská národní obec s vytyčením historické zemské hranice mezi Moravou a Čechami. Mohla to být bohulibá vlastivědná záležitost, proti které by nešlo nic namítat, jenže o akci informovaly ruské propagandistické webové stránky Hlas Ruska, které se zrovna transformovaly na dezinformační web Sputnik. Moravská národní obec dokonce propagandistickým ruským novinářům poskytla rozhovor, který vyšel bok po boku s oslavnými texty Putinovy politiky i separatistů z Donbasu.

Poslanci se teď rozhodli zlegalizovat pouze modrou moravskou vlajku a logicky očekávají podporu moravských radnic. Starostové však opět vyvěsili partajní fangle moravistů, tedy třeba Moravské národní obce, Moravanů i dalších podobných uskupení. Asi z hlouposti či nevědomosti, kdo ví.

Netuším, kolik žen a mužů z čela moravských radnic o poslaneckém návrhu zákona o zemských znacích a vlajkách vůbec něco slyšelo. Neznalost zákona (byť zatím v podobě návrhu) ovšem neomlouvá. Každý starosta by měl přece zbystřit, která bije, když se v parlamentu jedná zrovna o moravských symbolech. A nikoli znova skočit na špek moravistickým spolkům, kterým na moravském praporu až tolik nezáleží. Jen hledají prostor pro šíření svých bludných partajních názorů.

Ivan Motýl, externí spolupracovník CNN Prima NEWS