Místo českého lva moravská vlajka.
Místo českého lva moravská vlajka.
Malý státní znak na několika cedulích v Moravském krasu někdo přestříkal načerno a nalepil místo něj vlaječku Moravy. Svérázný politický protest vyvolal živou debatu. Řada lidí považuje tento čin za kontroverzní, někteří jej přímo odmítají, přestože jim vadí podoba malého státního znaku. Ten totiž obsahuje pouze historický znak Čech.
Čtyři cedule v Moravském krasu označující přírodní rezervaci dostaly novou podobu. Neznámý pachatel přestříkal černou barvou malý státní znak a místo něj nalepil vlaječku Moravy. “Vandal zničil zatím čtyři cedule, dvě v přírodní rezervaci Čihadlo u Babic a dvě v přírodní rezervaci U Výpustku u Křtin. Škoda se bude vyčíslovat a případ spěje k podání trestního oznámení,” uvedl zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Antonín Tůma. Strážci již poničené cedule vyměnili.
Svérázný politický protest neznámého pachatele působí na mnoho lidí kontroverzně. V živé debatě, která se spustila zejména na sociálních sítích, se objevily odmítavé reakce, a to i od lidí, kterým vadí podoba malého státního znaku. Ten obsahuje pouze historický znak Čech na rozdíl od velkého státního znaku, ve kterém se vedle dvou českých lvů objevují i moravská a slezská orlice. Lidem vadí zejména amatérské a nevkusné provedení úpravy cedulí.
“My Moravané snad nepotřebujeme jít cestou anarchistického ničení zákonem daných skutečností. Toto mi přijde jako příliš nezralý a laciný boj s větrnými mlýny,” odsoudila čin v komentáři Eva Horáková. “Jakékoliv ničení majetku, který mi nepatří, je nepřípustné. A je děsivé, kolik lidí tomu dokáže tleskat,” kritizoval Martin Kotačka. “Takové poškození státního znaku je za mě hloupé a primitivní a maličká moravská vlajka na nasprejované ceduli, to je urážka moravské vlajky. Za mě špatně,” myslí si Petr Zvědělík.
Nejedná se o první případ upravování cedulí s malými státními znaky na území Moravského krasu. Podobná aktivita se objevila v letech 2016 a 2017, kdy bylo upraveno dohromady přes třicet cedulí. Tehdy ale neznámý pachatel přelepil malý státní znak, tedy českého lva, historickým znakem Moravy, který kopíroval jeho rozměry.
Někteří lidé také tento protest srovnávají s loňským vyznačením zemské hranice Čech a Moravy na několika silnicích, které podle nich mělo větší smysl a daleko pozitivnější ohlas. Vedlo navíc k oficiálnímu vyznačení hranice na Svitavsku.
Chráněná území, přírodní památky, národní parky a podobné celky musejí být ze zákona označeny státním znakem. Malý státní znak se symbolem českého lva se používá při označení například přírodních rezervací nebo přírodních památek či památných stromů. Větší celky, jako jsou národní parky či chráněné krajinné oblasti, označuje velký státní znak. Na něm jsou kromě dvou českých lvů i moravská a slezská orlice.
“Problémem je samotná existence malého státního znaku ČR. Na drtivou většinu míst by se klasický velký znak vešel a bylo by po problému. A pokud tedy symbolika historických zemí, pak jednoznačně na Moravě moravské orlice. Není to žádný extremismus něco takového požadovat, je to jen úcta k tradici. Český lev na Moravě je opravdu nesmysl,” vyjádřil se k problematice historik a člen výboru pro meziregionální spolupráci Jihomoravského kraje Jiří Kacetl (Moravské zemské hnutí).
Zdroj: https://zpravyzmoravy.cz/misto-ceskeho-lva-moravska-vlajka-politicky-protest-v-moravskem-krasu-vyvolal-kontroverze/?fbclid=IwAR0-69iJDQiLkkJHLMnzGuFDQHXQCfLBVvebS_qJT7nPtPE5aSMyw5HA6SU