Slavný meč patří k symbolům Moravy. Již stovky let však moravský Excalibur leží na východě Čech

Nádherný ceremoniální meč, symbol moci moravského zemského hejtmana, provází několik paradoxů. Už přes tři sta let spočívá v zámku v Rychnově nad Kněžnou, protože se jedná o rodinnou památku šlechtického rodu Kolowratů. A zatímco při jeho občasných zapůjčeních na Moravu se na něj chodí dívat tisíce lidí, tady v Rychnově na něj musejí zámečtí průvodci návštěvníky výslovně upozorňovat, jinak by zůstal kvůli své subtilnosti nepovšimnut.

Tenhle meč patří mezi vzácné moravské insignie. Svým významem pro Moravany je přirovnáván k českým korunovačním klenotům. Jedná se o ceremoniální meč, pro svou zdobnost též nazývaný moravský Excalibur. Na Moravě byste ho však hledali marně. Již desítky let spočívá v zámku v Rychnově nad Kněžnou.

Meč pochází z roku 1667, kdy se František Karel I. hrabě Liebsteinský z Kolowrat stal moravským zemským hejtmanem. Tento ocelový zdobený klenot mu pravděpodobně dal vyrobit sám císař Leopold I. Rychnovská kastelánka Zdenka Dokoupilová popisuje jeho bohaté zdobení – zlacené ocelové čepele a jednotlivých částí stříbrného jílce – hlavice, rukojeti a záštity: „Oba konce záštity mají podobu dvou orlích hlav odvrácených od sebe, které společně nesou na hlavách ceremoniální korunu. Na záštitě je vyryto jméno Františka Karla Liebsteinského z Kolowrat. Hlavice jílce je ve tvaru hrušky zdobena na obou stranách motivem dvouhlavé orlice s ceremoniální korunou. Pochva se skládá ze dvou dřevěných částí, které jsou potaženy sametovou textilií.“

Hrabě František Karel vykonával funkci zemského hejtmana na Moravě až do své smrti v roce 1700, tedy neuvěřitelných 33 let. Ačkoliv meč byl symbolem vykonávané moci, coby osobní dar císaře a s vyrytým jménem hraběte byl po jeho smrti uložen v rychnovském sídle Kolowratů.

Paradoxem je, že zde visel přes tři sta let takřka bez povšimnutí, na jeho starou slávu mu dala vzpomenout až velká brněnská výstava o historii Moravy v roce 2009, jejímž kurátorům meč šlechtický rod zapůjčil.

Výstavu navštívily tisíce Moravanů a rozeběhla se neúspěšná jednání o odkoupení meče, delším propůjčení či o zhotovení kopie. „Pokud vím, tak se nejednalo o prodej meče, ale vytvoření kopie, což by jistě šikovní řemeslníci zvládli. Neexistuje důvod, proč by se majitelé meče vzdali,“ říká kastelánka Zdenka Dokoupilová.

Kolowratové berou meč jako rodinnou památku, proto jeden z nejslavnějších moravských klenotů zůstane až na krátké výjimky i nadále na východě Čech.

„Meč je možné zapůjčit na mimořádné a zvláštní příležitosti. Má pro sebe vyrobenou speciální transportní krabici. Technické výstavní podmínky jsou standardní jako pro jiné výstavní exponáty. Pojišťovací cena a přepravní podmínky se řeší individuálně podle dané situace výpůjčky,“ popisuje kastelánka. Na dotaz, zda je vzácný exponát hlavním turistickým lákadlem rychnovského zámku, líčí: „Kupodivu se na něj musí více upozorňovat, protože přesto, že je dost velký, přece jen působí velmi subtilně. Navíc je meč pietně uložený ve skříňce, kterou nechal pro meč vyrobit Zdenko Kolowrat Krakowský Liebsteinský v minulém století.“

Mnozí turisté o moravském Excaliburu nemají tušení. Do Rychnova nad Kněžnou jezdí nejčastěji kvůli vzácné zámecké obrazárně či kvůli baroknímu kostelu Nejsvětější Trojice od slavného architekta Jana Blažeje Santiniho.

autor: Zuzana Hronová

zdroj: https://magazin.aktualne.cz/slavny-mec-moravsky-excalibur-patri-k-symbolum-moravy-jiz-st/r~2593448e8ca911e7b1a4002590604f2e/?_ga=2.13422967.1138533795.1504032821-411941513.1466613336