Na okraji Kuřimi našli archeologové pohřbenou Keltku
Cenný nález se před několika dny podařil archeologům při výzkumu na okraji Kuřimi na Brněnsku. Nedaleko loni objevené keltské osady narazili na tři kostrové hroby ze 4. až 3. století před naším letopočtem, z nichž jeden ukrýval válečníka i s jeho mečem.
Pohřbený muž měl u sebe plnou bojovnickou výbavu. „Její hlavní součástí byl dobře dochovaný železný meč v pochvě s ozdobným nákončím a mohutný hrot kopí, sloužící především k boji zblízka. Součástí mužova kroje byla i železná spona a opasková garnitura sloužící k upevnění meče,“ přiblížil vedoucí výzkumu David Parma z Ústavu archeologické památkové péče Brno. |
V dalším hrobě se nacházela žena s ozdobami. „Byla vybavena třemi páry bronzových kruhových šperků včetně plasticky zdobeného náramku,“ sdělil Parma.
Nález keltského kostrového hrobu se podle něj v Česku podaří zhruba jednou do roka. „Vzhledem k dobrému stavu nálezů můžeme předpokládat, že se po náročném restaurování stanou ozdobou některé z muzejních expozic v regionu,“ odhadl Parma.
Archeologové v kuřimské lokalitě Záhoří začali pracovat loni a povedlo se jim odkrýt eneolitickou a keltskou osadu. Objevili hlavně množství sídlištních či kůlových jam, což je utvrdilo v tom, že zdejší kotlina byla už od dávných časů důležitou obchodní křižovatkou.
Největším překvapením byl nález bytelného příkopu se zatím neznámým účelem.