Ostravsko-opavská diecéze slaví 25 let
Přesně pětadvacet let už působí v Moravskoslezském kraji římskokatolická Ostravsko-opavská diecéze. Vznikla 31. srpna 1996 vydělením z Arcibiskupství olomouckého a kromě území kraje zahrnuje také okres Jeseník.
Věřící z kraje oslavili jubileum už na jaře. To si děkovnou bohoslužbou, kterou sloužil papežský nuncius, arcibiskup Charles Daniel Balvo, připomněli, že papež Jan Pavel II. zřídil nejmladší z osmi církevních správních jednotek v zemi 30. května 1996. Fakticky ale působit začala nově založená římskokatolická Ostravsko-opavská diecéze až 31. srpna.
„Výročí jsme si připomínali také výstavou o historii biskupství, kde nechyběly zřizovací dekrety, fotografie či insignie, které měl biskup František Václav Lobkowicz při uvedení do funkce na intronizační mši. K dvacátému pátému výročí převzetí diecéze bude biskup sloužit mši svatou pro spolupracovníky,“ řekl mluvčí diecéze Pavel Siuda.
Úřad sídelního biskupa zůstává i po pětadvaceti letech existence nadále Lobkowiczovi, úkolů spojených s řízením diecéze se však loni ujal biskup Martin David, který dřív zastával funkci generálního vikáře.
Vznik opavské diecéze plánovala už císařovna Marie Terezie v roce 1776. Z finančních a hospodářských důvodů však nikdy nevznikla. Sídlem nového biskupa se stala Ostrava, jejíž chrám Božského Spasitele v centru města byl povýšen na katedrálu a opavský kostel Nanebevzetí Panny Marie na konkatedrálu.
Když biskup Lobkowicz začínal ve funkci, měla diecéze kromě kněží jen několik zaměstnanců, kteří sídlili v pronajatých prostorách fary u katedrály. Od té doby se toho hodně změnilo. Dnes patří diecéze k největším zaměstnavatelům v kraji. Kromě asi 230 kněží zaměstnává další stovky lidí – pracovníky diecézní kurie, Biskupských lesů, škol a další odborníky.
V poslední době navíc funguje také jako pronajímatel ubytovacích apartmánů. Hospodaří totiž na rozsáhlém navráceném majetku. Vlastní stovky budov i okolo 26 tisíc hektarů lesů, hlavně v Beskydech či Jeseníkách, ale také 440 hektarů pozemků s oborou na Hukvaldech.
„Biskupství je zřizovatelem Biskupského gymnázia v Ostravě-Porubě a základních škol v Ostravě-Přívoze, Kopřivnici i Hradci nad Moravicí s pobočkou v Opavě, dětského domova v Řepištích či Základní umělecké školy duchovní hudby ve Frýdku-Místku. V regionu působí také biskupstvím založená pastorační centra pro mládež, rodiny a seniory,“ řekl Siuda s tím, že v kraji jsou i školy řízené církevními řády. Podotkl, že nové biskupství postupně přebíralo správu charitních domovů a dalších organizací, které fungovaly dříve pod olomouckým arcibiskupstvím, a ty pak zastřešila nová Diecézní charita. Ta dnes nabízí lidem desítky sociálních služeb včetně péče v Hospici sv. Lukáše.
K úkolům nového biskupa ale patřilo mimo jiné i vybudování sídla kurie. To se podařilo otevřít začátkem roku 2000 na Kostelním náměstí v centru Ostravy. „Díky vlastním finančním zdrojům, ale i evropským a dalším dotacím či darům farníků diecéze v poslední době investuje desítky milionů korun do oprav církevního majetku včetně kostelů, ale i starých far či hájenek,“ uvedl Siuda. „Pět nevyužitých budov už proměnila v moderní ubytovací apartmány pro turisty. Nedávno skončila oprava hájenky v Mezivodí. V plánu jsou další.“
Obnovou už prošly oba hlavní svatostánky. V roce 2015 skončila oprava katedrály za 60 milionů a letos v květnu opavské konkatedrály za 78 milionů korun. Ale nejen to. Třeba v červnu slavili farníci dokončení oprav dominanty Fulneku, kostela Nejsvětější Trojice s augustiniánským klášterem, za 69 milionů korun.
Diecézi patří v kraji včetně části Jesenicka 565 kostelů a kaplí i 246 farních budov. Nové kostely přibyly například v Ostravě a okolí – v Zábřehu, Pustkovci, Vřesině, Krásném Poli, Dolní Lhotě, ale i v Hněvošicích, Darkovicích a Opavě-Kylešovicích.