Proč ta láska k Moravě ?
„Proč ta láska k Moravě ?“ ptá se katolický kněz Zbigniew Czendlik v nedělním pořadu Českého rozhlasu „Jak to vidí“. Ptá se svého hosta, Slováka Juraje Flamika. Stavaře a ekologa, s celou rodinou trvale žijícího v bývalé moravské metropoli – Brně. „Jednak jsem v podobném prostředí na Slovensku vyrostl. Ale doopravdy to začalo mou profesí, protože já, jako stavař, jsem se věnoval obnově památek. A když jsem se dostal na Moravu a do té moravské krajiny a viděl jsem v jak zuboženém stavu jsou ty lidové památky, tak to byl jeden z momentů, kdy jsem si řekl – je potřeba něco pro to udělat! Konkrétně šlo o vinařské a vinohradnické stavby, kterým obvykle říkáme vinné sklípky a vinné sklepy.
Tak jsme v roce 97 vymysleli a zahájili takový projekt – Moravské vinařské stezky. A to je o tom, rozšiřovat tu individuální, šetrnou formu turistiky. Aby se lidé dostali k malým vinařům, aby pochopili v čem je to kulturní dědictví, v čem jsou ty tradice. No a to samozřejmě vyžaduje rozvoj služeb. Takže po vybudování sítě cyklistických stezek přišel projekt Turisté vítáni, který byl na zvýšení kvality služeb zaměřen. Potom to byly Sklepní uličky a Festival otevřených sklepů … Tak jsem se bezděčně dostal i do Guinessovy knihy rekordů. Jako člověk, který se zná a potykal si se všemi moravskými vinaři. Ale samozřejmě se znám díky svému působení i se všemi starosty v oblasti.“
Poté se jak host, tak moderátor shodli na tom, jak zkreslený je často pohled zvenčí na život ve vinorodé oblasti Moravy a na vinaře samotné a jejich rodiny. Málokdo, kdo tam nežije, si umí představit kolik práce představuje výroba vína. Od péče o révu až po hotové víno. A že ani v zimě v tomto směru není klid a oddech.
Moderátor a katolický kněz, Zbigniew Czendlik, se napůl v žertu a napůl vážně zmínil o cestě se svými ovečkami na jih Moravy, kde navštívili i vinný sklípek. A popisoval to jako zázrak, kdy není potřeba jezdit do Lurd či Fatimy. Protože i ve sklípku se při dobrém víně a moravských národních písničkách „odhazovaly francouzské hole“…
Od „moravských zázraků“ přešel moderátor na oblast, která mu, jako katolickému knězi, je blízká. Zeptal se hosta, Juraje Flamika, na Moravskou svatojakubskou cestu. Jde o historickou síť dvanácti poutních cest, které vedou ke hrobu svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii. Host odpověděl, že tato „Moravská svatojakulbská cesta už existuje. Na tento velmi starý spirituální turistický /poutní/ projekt, který byl živý ve Španělsku, Portugalsku a Francii se dnes již napojila téměř celá Evropa. Rakousko, Německo, Polsko.
A právě Moravská svatojakubská cesta, vedoucí napříč Moravou, spojuje Polskou svatojakubskou cestu s tou Rakouskou.
Věřím, že se na Moravě dočkáme i jiných „zázraků“, než o kterých se hovořilo v pořadu. Obnovy zemského /spolkového/ zřízení, tolik potřebného pro oživení hospodářství celého státu, i uznání přirozené moravské národnosti, včetně všech práv moravskému národu přináležejících.
zdroj: www.hlasmoravy.eu