Slovácký rok 2019 v Kyjově
První Slovácký rok uspořádal kyjovský Sokol v roce 1921 u příležitosti 50. výročí svého vzniku. Slavnost byla součástí sletu sokolské župy Komenského. Snahou kyjovských sokolů byla pomoc při zachování a dalším rozvíjení slovácké lidové kultury, kterou chápali jako jedinečný odkaz předků a významnou součást kultury národní.
Tradici konání slavností přerušily jen II. světová válka a léta poválečná. Obnovila se v roce 1956 a od roku 1971 se akce koná v pravidelných čtyřletých cyklech.
„Je velmi těžké, a vlastně nemožné, vypíchnout něco, co považuji za největší lákadlo letošního Slováckého roku. Připravili jsme 38 programů na 5 scénách. Ve čtyřech dnech nám účinkuje více než 4000 lidí, a to nepočítám slavnostní průvod, při kterém kyjovským náměstím projde až 3500 krojovaných,“ uvádí starosta města a prezident festivalu František Lukl. „Největším tahákem je asi samotná atmosféra slavností. Kyjov se na víkend mění v rušný úl plný barev zvuků, vůní, a hlavně pozitivních emocí,“ dodává Lukl.
Čtyřdenní folklorní maraton zakončí v neděli večer společný program dvou renomovaných profesionálních těles: Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna a Slovenského ľudového umeleckého kolektívu z Bratislavy. V komponovaném galaprogramu se oba soubory představí samostatně i ve společně nacvičených číslech.