Uctění moravských nenarozených dětí
Město Vyškov se rozhodlo vytvořit důstojné místo, kde mohou rodiny uctít památku svých nenarozených dětí. Zástupci radnice cítili potřebu poskytnout těmto rodinám prostor, kde by mohli vyjádřit svůj smutek a vzpomínat na ty, které ztratili ještě předtím, než se narodili. Toto místo pietní úcty bylo zřízeno v centrální části vyškovského hřbitova. Stavba tohoto duchovního útočiště stála 1,77 milionů korun a byla dokončena a otevřena minulý týden. Místo pro pietu nenarozeným dětem tak nyní nabízí útočiště pro ty, kteří prošli tou nejtěžší životní zkouškou a hledají místo, kde by mohli uctít památku svých ztracených dětí.
Základním motivem pietního místa je cesta, na které je umístěna pootevřená brána. Ta představuje předěl života tady a tam. Z robustního prostoru nahlíží dítě do světa, do kterého chtělo vstoupit, ovšem rodiče si jej z porodnice domů neodvezly.
„Prostor přispěje nejen k útěše nad ztracenou nadějí, ale také poslouží k pochování ostatků do určitého stadia vývoje plodu, proto bylo vybudování místa nesmírně důležité. Jelikož jde o tíživé téma, nechtěli jsme nic uspěchat, a skutečně několikrát diskutovali nad podobou prvku či jeho umístěním, aby poskytlo potřebné soukromí. Zatímco citát ze žalmu 121 je umístěný na portálu, na víku nad úložištěm uren je uvedeno, komu je pomník určený. Autor, kterým je zlínský akademický sochař Radim Hanke, použil božanovský pískovec, samotnou bránu s dítětem umělec nechal vyrobit v bronzařské dílně,“ informoval místostarosta Vyškova Roman Celý (KDU-ČSL).
Součástí pietního kamenného portálu je také místo k sezení, prostor pro položení svíček a květin, proběhly i nezbytné zahradnické a parkové úpravy.