Volební skandál České televize
Jen pár dní před senátními volbami čeká Českou televizi nepříjemné vysvětlování před Radou pro rozhlasové a televizní vysílání, možná i soud. Veřejnoprávní médium placené z koncesionářských poplatků občanů totiž zjevně porušuje pravidla vysílání, když napomáhá jednomu z kandidátů.
Veřejnoprávní média podle zákona nesmějí propagovat kandidáty. “V době od účinnosti těchto Pravidel a končící ukončením hlasování nesmějí být do vysílání programů České televize zařazeny pořady, v nichž účinkují kandidáti na funkci senátora,” uvádí se přímo v pravidlech České televize, které se týkají předvolebního vysílání.
Česká televize přitom jen v tomto předvolebním týdnu odvysílá několik episod seriálu Četnické humoresky. Potíž je v tom, že hlavní roli hraje Tomáš Töpfer, který zároveň kandiduje do Senátu. Navíc se jedná o obvod 55, tedy Brno a okolí, kde se seriál odehrává.
Okolnosti Töpferovy kandidatury zkritizoval jeden z jeho volebních oponentů Pavel Trčala. Připravuje stížnost k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a žalobu na Českou televizi.
“Česká televize dělá Tomáši Töpferovi reklamu těsně před volbami. Rozhodně si nemyslím, že se jedná o náhodu. Jejich kampaň je postavená na tomto televizním seriálu,” nechal se slyšet Trčala. Jeho slova potvrzuje podoba Töpferovy kampaně, která je skutečně postavená na odkazech na Četnické humoresky. Ostatně jedno z jeho volebních hesel zní “Četník se vrací na místo činu”.
Brněnský horolezec Pavel Trčala také poukázal na fakt, že Tomáš Töpfer kandiduje v Brně, ačkoliv žije v Praze. “Považuji za naprosto nekorektní v politické soutěži už to, že Tomáš Töpfer kandiduje u nás na Moravě, i když je z Prahy,” dodal Pavel Trčala.
Naše redakce se Tomáše Töpfera zeptala na jeho vztah k volebnímu obvodu a k Moravě. Na dotaz nereagoval.
Předtím za Prahu, teď za Brno?
Jednasedmdesátiletý Töpfer už v Senátu v minulosti působil, zvolen byl za pražský obvod 20 (Praha 4) v barvách ODS. S Prahou ho pojí i herecké angažmá a pozice ředitele Divadla na Vinohradech. Tentokrát to zkouší v brněnském obvodu 55.
Západ Brna a západní část okresu Brno-venkov aktuálně objíždí s četníky v uniformách, rozdává guláš s pivem a vypráví historky z natáčení. Nejedná se ale o herecká vystoupení. Na těchto akcích je představován jako kandidát do Senátu. Na plakátech visí jeho fotka v četnické uniformě stará dvacet let.Přečtěte si ANKETA: Jaký mají kandidáti do senátu vztah k Moravě? Ptali jsme se za vás
Představitel četnického Arazima se ani nedostavil na předvolební debatu na televizi Nova. Pořádala se přitom v Praze. Zbytek protikandidátů musel na natáčení přijet z Brna. “My z Moravy jsme museli jet dvě stě kilometrů tam a zpátky, abychom se představili voličům. Tomáš Töpfer, který to má na Barrandov co by kamenem dohodil, se ani nedostavil,” zkritizoval chování svého protikandidáta Trčala.
Dvojí metr České televize
Na rozdíl od Töpfera se celá řada kandidátů v nadcházejících senátních a komunálních volbách nesmí objevit ve vysílání veřejnoprávních médií. Například právě Pavel Trčala pravidelně připravuje cestovatelský pořad pro Český rozhlas Brno. Tento pořad aktuálně nemůže být vysílán. Zprávám z Moravy to potvrdil Jiří Kokmotos, programový ředitel Českého rozhlasu Brno.
Zmínil také, že se aktuálně nevysílá ani jeden z pořadů, které připravuje jeden z kmenových zaměstnanců brněnského rozhlasu. Brání tomu jeho kandidatura na zadních místech kandidátní listiny ve Valašském Meziříčí. Pozastaveno je také vysílání vinařského seriálu, protože někteří z účinkujících vinařů kandidují.
Kandidáti do Senátu mají v Českém rozhlasu pouze stejnou možnost prezentovat své odpovědi na otázky v předem určených časových limitech. Šéf zpravodajství brněnského rozhlasu Aleš Winkler potvrdil, že Tomáš Töpfer využil této možnosti. Rozhovor nepřijel natočit do Brna, ale nahrál jej v Praze. Na rozdíl od svých protikandidátů, kteří vesměs žijí či pracují v tomto brněnském senátním obvodu.
Hrozí opakování voleb
Zatím není jasné, jak se bude kauza vyvíjet. Pochybení České televize je zřejmé, záleží však na postoji Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Může dojít i k opakování voleb, pokud tak rozhodnou soudci Nejvyššího správního soudu.
“Nejsme nepřátelé, ale soupeři. Jako sportovec jsem zastánce fair-play. Bylo by fér, kdyby pan Tomáš Töpfer kandidoval v Praze nebo v okolí a hlavně bez pomoci České televize,” dodal Pavel Trčala.